مقالات آموزشی دیزل ژنراتور

موتور دیزل

موتور دیزل

موتور دیزل یک نوع موتور درون سوز است که در آن از چرخه دیزل برای ایجاد حرکت استفاده می‌شود. فرق اصلی آن با دیگر موتورها استفاده از احتراق در اثر تراکم است. در این گونه پیشرانه‌ها به جای عمل انفجار مخلوط سوخت و هوا در اثر تراکم بسیار بالا بدون جرقه زدن متراکم می‌شوند و دور اصلی این پیشرانه‌ها بر خلاف موتورهای بنزین سوز ۱۰۰ دور/دقیقه محسوب می‌گردند.

موتور های دیزلی در سیستم‌های زیادی همچون دیزل ژنراتور و همچنین ماشین‌های سنگین مانند کامیون، لودر و ... کاربرد دارند. موتورهای دیزلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شود.

 1. دو زمانه
 2. چهار زمانه

از جمله کمپانی‌های بزرگ سازنده موتور دیزل می‌توان به کامینز، پرکینز، ولوو و دوسان اشاره کرد که همگی از پیشروها در این صنعت محسوب می‌شوند. برای مشاهده محصولات دیزل ژنراتور هر کدام از برندها کلیک کنید.

موتور دیزل چیست؟

موتور دیزل، نوعی موتور احتراق داخلی است که برای تولید انرژی مکانیکی از انرژی شیمیایی موجود در سوخت دیزل استفاده می‌کند. این نوع موتورها به نام مخترع خود، رودولف دیزل، معروف شده‌اند.

موتورهای دیزل برخلاف موتورهای بنزینی که از جرقه برای اشتعال سوخت استفاده می‌کنند، از فشار بالا در داخل سیلندر برای اشتعال سوخت استفاده می‌کنند. در این نوع موتورها، هوا توسط یک کمپرسور فشرده می‌شود و در نهایت سوخت دیزل به صورت پاششی و در فشار بالا به داخل سیلندر وارد می‌شود. سوخت دیزل به دلیل خود اشتعالی بودن در شرایط فشار بالا، بلافاصله پس از ورود به سیلندر به اشتعال می‌رسد و قدرت لازم برای حرکت پیستون را تولید می‌کند.

در این مقاله می‌خوانیم:

موتور دیزل چیست؟

چه تفاوتی با موتور بنزینی دارد؟

انواع آن کدام است؟

و در چه سیستم‌هایی به کار می‌روند؟

موتور دیزل چه کاربردی دارد؟

موتورهای دیزل در بسیاری از فضاها و برنامه‌های کاربردی استفاده می‌شوند، از جمله در دیزل ژنراتورها. دیزل ژنراتورها از موتورهای دیزل برای تولید برق استفاده می‌کنند. سوخت دیزل در این موتورها سوختی اقتصادی و با کارایی بالا است که به دلیل این ویژگی‌ها در برنامه‌هایی که نیاز به تأمین برق پایدار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع موتور دیزل

موتورهای دیزل بر اساس نحوه‌ی ساختار و کارکردشان می‌توانند به چندین نوع تقسیم شوند. برخی از انواع معمول موتورهای دیزل عبارتند از:

 1. موتورهای دیزل تک سیلندر

این نوع موتورها دارای یک سیلندر و یک پیستون هستند. آنها عموماً در برنامه‌هایی با توان کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند موتورهای کوچک در ماشین آلات یا قایق‌ها.

 1. موتورهای دیزل چند سیلندر

این نوع موتورها دارای بیش از یک سیلندر هستند. آنها می‌توانند دارای 2، 4، 6 یا بیشتر سیلندر باشند. موتورهای چند سیلندر عموماً در خودروها، کامیون‌ها، قطارها و دیزل ژنراتورها استفاده می‌شوند.

 1. موتورهای دیزل توربوشارژ (Turbocharged Diesel Engines)

در این نوع موتورها، هوای ورودی به سیلندر توسط یک توربوشارژر یا توربین تقویت می‌شود. این توربوشارژر باعث افزایش تراکم هوا و بهبود عملکرد موتور می‌شود. موتورهای دیزل توربوشارژ عموماً در خودروهای مسابقه، خودروهایی با توان بالا و برنامه‌های صنعتی استفاده می‌شوند.

 1. موتورهای دیزل دیزل-برق (Diesel-Electric Engines)

این نوع موتورها در واقع یک ترکیب از موتور دیزل و موتور برق هستند. موتور دیزل بر اساس اصول موتورهای دیزل عمل می‌کند و انرژی مکانیکی را تولید می‌کند. سپس، این انرژی مکانیکی با استفاده از ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود.

این تنها برخی از انواع موتورهای دیزل هستند و هر نوعی ممکن است بر اساس نیازهای خاص برنامه‌های کاربردی متفاوتی داشته باشد.

موتور دیزل چه تفاوتی با موتور بنزینی دارد؟

موتورهای دیزل و بنزینی دارای تفاوت‌های مهمی هستند. در زیر به برخی از این تفاوت‌ها بین موتورهای دیزل و بنزینی، به خصوص در مورد دیزل ژنراتورها، اشاره خواهم کرد:

 1. سوخت استفاده شده:

موتورهای بنزینی از بنزین به عنوان سوخت خود استفاده می‌کنند، در حالی که موتورهای دیزل دیزل را به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. دیزل ژنراتورها نیز از سوخت دیزل برای تولید برق استفاده می‌کنند.

 1. روش اشتعال:

در موتورهای بنزینی، اشتعال سوخت توسط یک سیستم جرقه‌زنی یا کویل جرقه‌زنی ایجاد می‌شود. در مقابل، در موتورهای دیزل، سوخت به وسیله فشار بالا تولید شده توسط پمپ دیزل و انفجار ناشی از فشار هوا در سیلندر اشتعال می‌یابد.

 1. کاربرد:

موتورهای بنزینی عموماً برای خودروها و ماشین‌آلات کوچک استفاده می‌شوند. از طرف دیگر، موتورهای دیزل بیشتر در خودروهای سنگین مانند کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و ژنراتورها استفاده می‌شوند. دیزل ژنراتورها به دلیل کارآمدی و مصرف سوخت کمتر خود، برای تأمین برق در برخی از برنامه‌های صنعتی و تجاری محبوب هستند.

 1. کارایی و مصرف سوخت:

موتورهای دیزل به طور کلی به لحاظ کارایی انرژی بهتر عمل می‌کنند و به طور معمول سوخت کمتری مصرف می‌کنند نسبت به موتورهای بنزینی. این یکی از دلایلی است که دیزل ژنراتورها در برنامه‌هایی که نیاز به تأمین برق برای مدت طولانی و مصرف سوخت کمتر دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. قیمت:

در عمومیت، خودروها و دستگاه‌هایی که از موتور بنزینی استفاده می‌کنند، به طور کلی ارزان‌تر از همان نسخه دیزلی آنها هستند. این به دلیل هزینه تولید بالاتر موتورهای دیزل و تکنولوژی پیچیده‌تر آنها است.

از جمله کمپانی‌های بزرگ سازنده موتور دیزل می‌توان به کامینز، پرکینز، ولوو و دوسان و میتسوبیشی اشاره کرد که همگی از پیشروها در این صنعت محسوب می‌شوند. برای مشاهده محصولات دیزل ژنراتور هر کدام از برندها کلیک کنید.

 1. موتور دیزل پرکینز

پرکینز یک شرکت بریتانیایی است که در زمینه طراحی و تولید موتورهای دیزل برای ماشین آلات صنعتی، خودروها و سیستم‌های قدرت فعالیت می‌کند. شرکت پرکینز نمونه‌ای برجسته از تولیدکننده‌های موتورهای دیزل با کیفیت و قدرتمند است. محصولات آن شامل موتورهای دیزل صنعتی با قدرت و کارایی بالا و موتورهای دیزل برای خودروهای سنگین و سبک است.

 1. موتور کامینز

کامینز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهانی موتورهای دیزل با کیفیت بالا است. شرکت کامینز موتورهایی را برای مصارف گوناگون تولید می‌کند از جمله موتورهای صنعتی، موتورهای خودرو، موتورهای قدرتی برای برق‌زاها و موتورهای دریایی. محصولات کامینز به دلیل کیفیت بالا، قدرت، و کارایی مورد توجه قرار گرفته و در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت و گاز، حمل و نقل، ساختمان و معدن، و برق استفاده می‌شوند.

 1. ولوو
 2. دوسان

دوسان یک شرکت بزرگ کره‌ای است که در زمینه تولید خودروهای سبک و سنگین، ماشین‌آلات ساختمانی، موتورهای دیزل و قطعات الکترونیکی فعالیت می‌کند. محصولات دوسان در بازار جهانی شناخته شده‌اند و بسیاری از خودروهای سبک و سنگین، اتوبوس‌ها و ماشین‌آلات ساختمانی در سراسر جهان از موتورها و قطعات دوسان استفاده می‌کنند.

 1. میتسوبیشی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید