مقالات آموزشی دیزل ژنراتور

کانوپی صداگیر چیست؟

کانوپی صداگیر چیست؟

کانوپی صداگیر چیست؟

یکی از تجهیزاتی که جهت کاهش صدای دیزل ژنراتور [ویکی پدیا] به کار می رود کانوپی های صداگیر می باشند. کانوپی صداگیر عبارت است از یک اتاقک که دیزل ژنراتور داخل آن قرار می‌گیرد و این اتاقک آکوستیک بوده و محل‌های مشخصی برای خروجی اگزوز و همچنین درهایی جهت بازدید و تعمیرات دیزل ژنراتور در آن تعبیه می‌شود. کانوپی‌ها با کیفیت‌های مختلف در بازار یافت می‌شوند.

کانوپی‌ها علاوه بر عایق صدا بودن، از دیزل ژنراتورها در آب و هوای سرد و گرم محافظت می‌کنند. تابش آفتاب و بارش باران از جمله عواملی است که بطور مستقیم بر روی کارکرد و طول عمر مفید دستگاه تأثیر می‌گذارد تا جایی که به دلیل مسایل ایمنی و فنی استفاده از دیزل ژنراتور بدون کانوپی در فضاو محیط‌های باز غیر مجاز بوده و خطرات جانی و احتمالاً آسیب دیدگی غیر قابل جبران به دیزل ژنراتورها به همراه خواهد داشت. لذا کانوپی‌ها هم عایق صدا و هم عایق شرایط جوی می‌باشند که از الزامات استفاده در فضای باز خواهد بود.

کیفیت کانوپی را می‌توان با استانداردهایی که دارد و دسی‌بل صدا در اطراف آن مقایسه کرد. جهت درک بیشتر این موضوع فیلم زیر را با صدای بلند مشاهده فرمایید. این دستگاه دیزل ژنراتور کامینز ۱۴۱۰ کاوآ بوده و کوپله فابریک آکسا می‌باشد.

لازم به ذکر است که کانوپی این دستگاه فابریک آکسا بوده و با تمامی استانداردهای جهانی به شرکت داروسازی دکتر عبیدی تحویل داده شد.


از ویکی‌پدیا

کانوپی

ژنراتورها در توان‌های مختلف را می‌توان درون یک اتاقک ایزوله قابل حمل قرار داد. این اتاقک که نقش اصلی آن کاهش صدای ژنراتور است را در اصطلاح «کانوپی سایلنت یا کانتینر سایلنت» گویند. معمولاً تا رنج توان ۷۰۰ کاوآ را با استفاده از کنوپی و برای بزرگتر از آن با کانتینر پوشش می‌دهند. برای دسترسی به توان‌های بالاتر از طریق موازی سازی دیزل ژنراتورها استفاده می‌کنند (برای مثال: برای دستیابی به توان 10MVA می‌توان از موازی سازی ۵ دستگاه 2MVA استفاده نمود). بدین منظور می‌توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد. ژنراتورها در سایزهای بزرگتر از ۵ مگا ولت‌آمپر معمولاً به صورت مجزا به محل نصب حمل شده و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آن‌ها اضافه می‌شود.

کانوپی صداگیر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید