اتصالات الکتریکی

کابل کشی دیزل ژنراتور

کابل کشی

ژنراتور برق و کابل کشی چیست؟

برای نصب ژنراتور برق از کابل‌های تک رشته و چند رشته‌ای استفاده می‌شود. چندین روش برای کابل کشی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • اطراف دیوارها، تیرها و ستون‌ها در فضای باز
 • روی زمین داخل داکت باز یا بسته.
 • در داکت فلزی یا پلاستیکی یا سینی یا نردبان کابل
 • کانال‌های زیرزمینی
 • کابل‌ها بین دیزل ژنراتور، ATS و کنترل پنل، در کوتاه‌ترین مسیر ممکن نصب می‌شوند.

عوامل تأثیر گذار بر سایز کابل

 • دمـــا
 • نوع بار (پیوسته و غیره)
 • حفاظت در برابر اضافه بار
 • نوع کابل
 • ولتاژ کاری
 • ظرفیت انتقال جریان
 • افت ولتاژ معین
 • نوع نصب کابل و فاصله بین کابل‌ها

تعیین بار متوازن پیش از بارگیری دیزل ژنراتور تقریباً غیر ممکن است، سایز کابل نول و فاز می‌بایست یکسان باشد. به عبارت دیگر، نکته مهم انتخاب مقطع عرضی کابل می‌باشد. اگر فاصله بین بار load و ژنراتور برق بیش از اندازه باشد، در زمان جریان موقت ممکن است افت ولتاژ در سمت بار اتفاق بیافتد.

کابل کشی دیزل ژنراتور

نصب کابلهای دیزل ژنراتور

نصب کابلهای دیزل ژنراتور ها یک جنبه حیاتی برای اطمینان از منبع تغذیه مطمئن در کاربردهای مختلف است . ژنراتورهای دیزلی نقش حیاتی در تامین برق پشتیبان در هنگام قطع یا در مکان های خارج از شبکه ایفا می کنند و نصب مناسب کابل های ژنراتور را برای عملکرد آنها ضروری می کند . این مقاله با تاکید بر اهمیت ایمنی انتخاب مناسب کابل و برنامه‌ریزی دقیق برای نصب موفقیت‌آمیز ، بهترین روش‌ها برای نصب کابل‌های دیزل ژنراتور می‌پردازد . 

 

مقدمه ای بر نصب و راه اندازی کابل دیزل ژنراتور ها

از آنجایی که دیزل ژنراتور ها برای تامین نیروی پشتیبان در صنایع مختلف به طور فزاینده ای محبوب می شوند ، درک نقش کابل مورد استفاده برای اتصال آنها بسیار مهم است . کابلی که دیزل ژنراتور را به بار آن متصل می کند باید با دقت انتخاب شود تا از عملکرد و ایمنی بهینه اطمینان حاصل شود . در انتخاب کابل باید عواملی مانند درجه ولتاژ ، مواد عایق و شرایط محیطی در نظر گرفته شود . کابل های دیزل ژنراتور از مواد با کیفیت بالا مانند مس یا آلومینیوم با عایق مناسب برای مقاومت در برابر گرما و استرس مکانیکی ساخته می شوند . انتخاب کابل مناسب برای ژنراتور برای اطمینان از منبع تغذیه مطمئن و کارآمد در مواقع اضطراری بسیار مهم است .

 

اهمیت نصب صحیح کابل ژنراتور دیزلی

 

چندین مرحله ضروری وجود دارد که باید برای اطمینان از عملکرد و ایمنی مناسب دنبال شود . برنامه ریزی دقیق محل قرارگیری ژنراتور و تعیین طول کابل مناسب مورد نیاز برای عملکرد بهینه بسیار مهم است . سپس کابل ها باید با استفاده از کانکتورها و مواد عایق مناسب به ژنراتور و منبع تغذیه به طور ایمن وصل شوند تا از هرگونه خطرات احتمالی یا خرابی جلوگیری شود . با دنبال کردن این مراحل دقیق با توجه به جزئیات ، منبع تغذیه قابل اعتمادی را فراهم می کند .

محاسبه افت ولتاژ در طول کابل

کابل کشی

E = افت ولتاژ (V)

I = جریان مجاز (A)

L = طول رسانا (m)

R = مقاومت (Ω/km بر اساس VDE 0102)

X = راکتانس (Ω/km بر اساس VDE 0102)

علاوه بر آن، کابل‌ها باید مطابق با کدها و استانداردهای الکتریکی، و یا سایر الزامات مربوطه متصل شوند. به دلیل تکان‌ها و ارتعاشات ژنراتور برق می‌بایست اتصال الکتریکی متصل به دستگاه قابل انعطاف باشند.

اگر تابلوی ATS خیلی دور باشد، استفاده از کابل قابل انعطاف برای تمام طول مسیر بسیار هزینه‌بر خواهد بود، به همین منظور می‌توان از یک جعبه اتصال کابل برای به حداقل رساندن کابل قابل انعطاف استفاده شود. در تمامی نصب‌ها، می‌بایست بین ورودی برق اصلی و ترمینال‌های ورودی برق کنترل پنل ژنراتور برق از فیوزهای مناسب استفاده شون تا کنترل پنل محافظت گردد.

یک نظر درباره

 1. elahe nosaraei گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید