سیستم خنک کاری

رادیاتور ژنراتور برق

رادیاتور ژنراتور برق

رادیاتور ژنراتور برق

خنک کاری بوسیله رادیاتور نصب شده روی موتور

اگر بعد از خروجی رادیاتور هیچ اتصال انعطاف پذیری (flexible joint) وجود نداشته باشد، جهت جلوگیری از ورود هوای داغ به داخل اتاق ژنراتور می‌بایست نکاتی از پیش رعایت شود. به عنوان مثال، رادیاتور باید تا حد امکان به خروجی هوا نزدیک باشد. توصیه می‌شود حداکثر فاصله رادیاتور از خروجی هوا ۱۵۰ میلی متر باشد.

دیزل ژنراتور و رادیاتور

شکل ۶/۱ - روش معمول خنک کاری با رادیاتور روی دستگاه

کانال خروجی هوای رادیاتور باید حداقل ۲۵/۱ برابر اندازه ی ابعاد رادیاتور باشد. اتصال انعطاف پذیری (flexible joint) باید بطور کامل بسته شود تا از هرگونه نشتی جلوگیری شود. در ورودی و خروجی هوا، لوور یا توری شبکه‌ای استفاده شود. در محاسبه ابعاد دریچه‌های ورودی و خروجی هوا، باید بازشوها و توری‌ها نیز در نظر گرفته شوند. خروجی‌های هوا باید بگونه‌ای طراحی شوند که میزان بک پرشر را به حداقل برساند.

 

برای خرید و استعلام قیمت دیزل ژنراتور اورجینال از نمایندگی بهترین برندها در ایران کلیک کنید.

توصیه می‌شود که بازشوهای ورودی هوا حداقل ۵/۱ برابر اندازه ابعاد خارجی رادیاتور باشد. تمامی تهویه‌های ورودی و خروجی باید به نحوی طراحی شوند تا مانع ورود باران به اتاق ژنراتور شوند. در اقلیم‌های سرد، اتاق ژنراتور می‌بایست گرم نگه داشته شود، جهت انجام این کار، می‌توان زمانیکه ژنراتور کار نمی‌کند برای بستن دریچه‌های ورودی و خروجی هوا از دریچه‌های کنترل ترموستاتی (گرماپایی) استفاده کرد. علاوه بر این، برای گرم نگه داشتن موتور می‌توان از گرمکن‌های بلوک موتور، مجهز به ترموستات استفاده کرد. درباره تهویه هوای اتاق ژنراتور بیشتر بخوانید.

خنک کاری با رادیاتور مجزا (remote radiator)

انتخاب ریموت رادیاتورها (remote radiator) اختیاری هستند.

در بعضی از پروژه‌ها به دلیل محدودیت فضا، مشکل سر و صدا یا محدودیت‌های دسترسی، نصب ریموت رادیاتورها ضروری است. میزان سر و صدای ژنراتور با استفاده از ریموت رادیاتور کاهش خواهد یافت. تمام سیستم ریموت رادیاتور باید در مقابل یخ زدگی محافظت شود.

پیش از پر کردن سیستم خنک کاری، باید همه دریچه‌ها، اتصالات، فیتینگ‌ها و غیره کنترل شود تا مطمئن شوید نشتی وجود ندارد. بین رادیاتور و موتور باید از لوله انعطاف پذیر (flexible pipe) استفاده کنید. درباره صفر تا صد سیستم خنک کاری دیزل ژنراتور ها بیشتر بخوانید.

توصیه‌ها و هشدارهای سیستم ریموت رادیاتور:

  • مطمئن شوید هیچگونه هوایی در سیستم خنک کن وجود ندارد.
  • در برابر یخ زدگی، از ترکیب آب و ضدیخ استفاده کنید.
  • مطابق توصیه تولید کننده موتور، از ترکیب ضد خوردگی استفاده کنید.
  • بین موتور و رادیاتور از یک مخزن انبساط مناسب و بزرگ استفاده کنید. درباره موتور دیزل بیشتر بدانید.
  • رادیاتور و فن‌ها می‌بایست مطابق شرایط نصب طراحی شوند.
  • برای جلوگیری از افزایش دمای اتاق موتور، می‌بایست یک فن تهویه مناسب انتخاب کنید.
  • اگر افت فشار بین موتور و رادیاتور از مقدار مشخص شده در دیتاشیت‌های موتور فراتر رفته و یا رادیاتور بسیار بالاتر از موتور مستقر شده (۱۸ متر برای اکثر موتورهای کامینز)، می‌توان از سیستم خنک کاری مبدل حرارتی استفاده کرد.

دیزل ژنراتور و رادیاتور

شکل ۶/۲ – شکل سیستم خنک کاری با ریموت رادیاتور معمول

سیستم خنک کاری با مبدل حرارتی (Heat Exchanger)

سیستم خنک کاری با مبدل حرارتی در ریموت رادیاتورهایی که افت فشار لوله در آن بالاتر از حد مجاز بوده و یا سیستم آب خنک کن در نزدیکی دیزل ژنراتور موجود باشد، استفاده می‌شود.

در این روش یک مخزن انبساط مورد نیاز است و باید در سطحی بالاتر از موتور و مبدل حرارتی نصب شود.

پمپ‌های جریان باید در پایین‌ترین سطح سیستم خنک کاری نصب شوند.

توصیه می‌شود جهت لوله کشی این سیستم خنک کاری از لوله فولادی، پلاستیکی، آلومینیومی، مسی و فولاد گالوانیزه استفاده شود.

مدار خروجی آب می‌بایست از طریق یک اتصال انعطاف پذیر به موتور متصل گردد تا در زمان انبساط گرمایی خطوط لوله، باعث حرکت و جابجایی موتور نشود و همچنین از انتقال ارتعاشات موتور به خط لوله جلوگیری نماید.

برای جلوگیری از افزایش دمای اتاق موتور، می‌بایست یک فن تهویه مناسب انتخاب کنید.

دیزل ژنراتور و رادیاتور

شکل ۶/۳ – سیستم خنک کاری معمول با مبدل حرارتی

دیدگاهتان را بنویسید