مقالات آموزشی دیزل ژنراتور

نکات مهم در راه اندازی و تعمیر دیزل ژنراتورها

راه اندازی و تعمیر دیزل ژنراتورها

نکات مهم در راه اندازی و تعمیر دیزل ژنراتورها

ازمهم‌ترین نکات در راه اندازی دیزل ژنراتور ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از ریخته شدن سوخت بر روی بدنه دیزل ژنراتورها [ویکی پدیا] شدیداً جلوگیری نمایید.
 2. اتصالات سیستم سوخت رسانی را همواره چک کنید.
 3. از عدم وجود الکتریسته ساکن در تانک اطمینان حاصل کنید.
 4. از قرار دادن مواد اشتعال‌زا در کنار ژنراتور خودداری نمایید.
 5. از میزان توان خروجی موتور اطمینان حاصل نمایید.

نصب درست و صحیح دیزل ژنراتورها، یکی از مهم‌ترین موارد در میزان بهره‌وری و عملکرد آنها می‌باشد. همواره نصب و راه اندازی یک ژنراتور می‌بایست توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام گیرد تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی به دور باشد. بررسی و کنترل تمامی اجزای ژنراتور، بسیار ضروری و حیاتی بوده و در صورت سهل انگاری، خطراتی از قبیل برق گرفتگی از ژنراتور، سوختن ژنراتور، آتش سوزی دیزل ژنراتور و ... را به همراه دارد.

مکان نصب دیزل ژنراتور

پارامتر مکان ژنراتور اولین و مهمترین اقدام در نصب آن است. در رابطه با مکان نصب دیزل ژنراتور توجه به موارد زیر ضروری است:

 • فضای باز یا بسته
 • قابلیت دسترسی آسان با در نظر گرفتن نکات ایمنی و امنیتی
  در حالت کلی، نحوه دسترسی به ژنراتور جهت تعمیر ونگهداری، دارای اهمیت بسیار بالایی می‌باشد. همواره سعی شود دسترسی به دیزل ژنراتور را بسیار راحت و ایمن و همچنین با امنیت بالا طراحی کنید به این دلیل که در صورت به وجود آمدن موارد اضطراری، به راحتی به ژنراتور دسترسی داشته باشید.
 • کاهش صدای حاصل از دیزل ژنراتورها
  کارکردن یک دیزل ژنراتور همواره با آلودگی صوتی همراه می‌شود از این رو، وجود یک کانوپی (کاور دیزل ژنراتور) برای کاهش صدای حاصل از آن بسیار مناسب می‌باشد.
 • تهویه
  کنترل سیستم تهویه، یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور می‌باشد. چرا که سیستم تهویه از دو نظر حائز اهمیت است:
  خروج گازهای سمی که در حین کار کردن ژنراتور متصاعد می‌شود.
  بهینه سازی سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور و کاهش دمای موتور آن که باعث افزایش عمر دیزل خواهد شد.
 • مخزن سوخت دیزل ژنراتورها
  سوخت گازوئیل به عنوان “سوخت نسبتاً خطرناک” نامیده می‌شود و ذخیره سازی و توزیع آن نیازمند رعایت برخی قوانین و نکات ایمنی می‌باشد. مهم‌ترین دلایل آتش سوزی در ژنراتورها، رعایت نکردن نحوه پر کردن تانک آن می‌باشد. همواره سطح شیب تانک دیزل ژنراتور را قبل از پر کردن و همچنین هنگام استفاده از آن، کنترل نمایید.

لوازم و قطعات مصرفی یک دیزل ژنراتور از موارد زیر تشکیل شده است:

 • فیلتر هوا
  فیلتر هوای ژنراتورها با تصفیه هوای آلوده باعث کاهش مصرف سوخت شده و به افزایش طول عمر و بازدهی آن منجر می‌شود. همچنین تعویض به موقع فیلتر هوا باعث از بین رفتن مشکلاتی از قبیل: گرم شدن بیش از حد ژنراتور در هنگام کار کردن، خاموش شدن دستگاه در زیر بار، شکستگی سوپاپ‌ها کرنک سوپاپ‌ها و ... می‌شود.
 • فیلتر و آبگیر گازوئیل
  این فیلتر‌ها با تصفیه گازوئیل مصرفی از آلاینده‌های جامد و مایع باعث رفع مشکلاتی از قبیل افت فرکانس در هنگام زیر بار رفتن، استارت نشدن دستگاه، جام کردن موتور دیزل ژنراتور و ... جلوگیری می‌کند.
 • فیلتر روغن دیزل ژنراتورها
  این فیلترها با تصفیه روغن از آلاینده‌های جامد و مایع باعث رفع مشکلاتی از قبیل شکستگی میل لنگ، شکستگی سیلندر و ... می‌شود.
 • ضد یخ
  آب و ضد یخ مناسب باعث کاهش دمای دستگاه شده و تأثیر مطلوبی جهت خنک سازی دستگاه دارد و از احتراق و انفجارهای احتمالی جلوگیری می‌کند.
اطلاعات تماس

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید ژنراتور، نصب، راه اندازی و تعمیرات با متخصصان ما در تماس باشید. مرکز سرویس شرکت توسعه صنایع دیزلی مبنا (تصاکو) آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز در سراسر کشور می‌باشد.

مرکز سرویس شرکت تصاکو:

تهران، کیلومتر ۱۹ جاده مخصوص کرج، خیابان شصت و هفتم

تلفن

۰۲۱-۴۴۹۹۸۶۷۱
۰۲۱-۴۴۹۹۸۶۷۰

فکس

۰۲۱-۴۴۹۹۸۶۷۲

 

نکات مهم در راه اندازی و تعمیر دیزل ژنراتورها