مقالات آموزشی

ضریب توان چیست؟

power factor

ضریب توان دیزل ژنراتور چیست؟

سلام خدمت دوستان محترم امروز با آموزش ضریب توان یا همان پاور فکتور در خدمتتون هستیم. بسیار براتون پیش اومده که وقتی رفتید یک دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازسوز بخرید بهتون گفتن این دستگاه ضریب توانش انقدره. و حتی گاهی اوقات موجب گیج شدن بیشتر شما شدند و شک کردید که نکنه این همونی نیست که می‌خواهید. تو آموزش امروز قصد داریم این تابو رو براتون بشکنیم و به سادگی توضیح بدیم که ضریب توان چیه و این که میگن مثلاً دیزل ژنراتور مان ضریب توانش انقدره یعنی چی؟

خب اول از همه شما باید بدونید که ما دو نوع توان داریم:

  1. توان حقیقی
  2. توان موهومی

چی! توان موهومی؟ یعنی ما توهم می‌زنیم؟

خیر بگذارید با یک مثال براتون سادش کنم موضوع رو

شما یک شیشه یک و نیم لیتری دلستر می‌خرید و پول یک و نیم لیتر دلستر رو از جیبتون پرداخت می‌کنید اما در نهایت وقتی که داخل یک ظرف می‌ریزید می‌بینید که نیم لیترش کف بود و یک لیتر دلستر خالص دارید.

برگردیم روی مبحث خودمون ما دونوع توان داریم و توان حقیقی دقیقاً همون دلستریه که ما می‌خوایم بخوریم و کف روش کاملاً به منزله توان موهومی به حساب میاد یعنی چیزی که وجود داره و ما بهش می‌گیم موهومی.

بیاید از این به بعد به توان حقیقی بگیم kW وبه توان موهومی بگیم kVAR و کل شیشه دلسترمونم بشه توان کل که بهش می‌گیم kVA

ضریب توان دیزل ژنراتور چیست؟

حالا اولین سوال این هست که خب چرا ما توان بی کاربرد تولید می‌کنیم؟

واقعیت این هست که این توان در واقع برای راه اندازی موتورهای القایی کاملاً مورد استفادست و امروزه در کشور ایران برای واحدهای مسکونی به دلیل استفاده کم از این توان از نظر مالی محاسبه نمی‌شود و شما پول kW را پرداخت می‌کنید در کاربردهای صنعتی مانند کارخانه‌ها به دلیل حجم بالا هزینه این توان را نیز می‌پردازید.

بریم سر اصل مطلب ضریب توان پس کجای کاره

در واقع باید بدونید که بر خلاف تصورات این دو توان باهم به سادگی جمع نمی‌شوند و به عبارتی نیاز هست که گریزی به دنیای ریاضیات بزنیم.

این دو توان در واقع دو بردار هستند که به نسبت زویه ای ۹۰ درجه با هم اختلاف دارند و همانطور که احتمالاً مهندسین محترم استحضار دارند جمع رخ داده در واقع جمع برداری خواهد بود توان کامل تولیدی یا همان شیشه دلستر ما می‌شود.

ضریب توان دیزل ژنراتور چیست؟

اگر حوصلتون سر نرفته و تا اینجا همراه ما بودید باید بگم که به پایان داریم نزدیک می‌شیم.

پاور فکتور یا همون ضریب توان می‌گوید که دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازسوز شما چقدر از توان کل تولیدیش توان حقیقی یا همون kW هست.

مثلاً اگر به شما گفتند دیزل ژنراتور پیشنهادی ضریب توان ۰.۸ دارد لطفاً نترسید که طرف چی گفت، منظور این است که اگر دیزل ژنراتور شما 1000kVA هست می‌تواند 800kW به شما تحویل دهد و طبق فیثاغورث 600kVAR برای مصارف موتوریتون نیز می‌تواند تولید کند.

حالا بعضیا میان می‌گن که خب ما توان 600kVAR کممونه چیکار کنیم؟ اصلا مشکلی نیست محدودیت تولید همیشه روی همون دلستر یا به عبارتی توان حقیقی دیزل ژنراتور هست و ممکنه که شما kVAR بیشتری مصرف کنید و دیزل ژنراتورتان آخ نگوید.

از نظر ریاضی هم به زاویه بین بردار kW و kVA زاویه ضریب توان و به کسینوس آن زاویه ضریب توان یا همان پاور فکتور می‌گویند.

برای آموزش‌های تخصصی دیزل ژنراتور می‌توانید همین حالا کتاب دیزل ژنراتور رو از سایت ما دانلود کنید بصورت کاملاً رایگان و همینطور با ما در ارتباط باشید و اگر آموزش خاصی در صنعت ژنراتور، دیزل ژنراتور و ژنراتور گازسوز مد نظر داشتید درخواست کنید تا کمتر از یک هفته براتون روی سایت قرار بدم.

دیدگاهتان را بنویسید