مقالات آموزشی دیزل ژنراتور

مشکل نبودن ولتاژ ژنراتور در خروجی

مشکل نبودن ولتاژ ژنراتور در خروجی

مشکل نبودن ولتاژ در خروجی ژنراتور

شایع‌ترین علل عدم تولید برق از دیزل ژنراتور، از دست دادن مغناطیس باقیمانده در دینام و خرابی AVR یا سایر اجزای تحریک است. اگر ولتاژ در هر فاز حدود 50-70 ولت باشد، احتمالاً AVR نیاز به تعویض دارد. اگر ولتاژ 0-5 ولت در هر فاز باشد، احتمالاً از دست دادن مغناطیس باقیمانده است.
اگر ژنراتور شما یک سیستم PMG ندارد، تقریباً به طور قطع یک دینام خود تحریک شده است. اینها برای ایجاد ولتاژ اولیه به مغناطیس باقیمانده دینام متکی هستند که از راه اندازی قبلی آن باقی مانده است.
اگر روی دینام خود ولتاژ پایینی دارید، در مورد ولتاژ پایین در دینام متناوب بیشتر بخوانید تا نحوه عیب یابی و رفع مشکلات را بشناسید.

در صورتیکه در خروجی ژنراتور ولتاژ  وجود نداشته باشد علت چیست ؟

یکی از موارد ذیل ممکن است رخ داده باشد:

 • سرعت ژنراتور (موتور) خیلی پایین است.
 • ترمینال‌ها لوز کانکشن هستند.
 • سیم پیچ‌ها مدار باز هستند.
 • در رگولاتور خطا وجود دارد.
 • مدار بهره رگولاتور باز است.
 • شارژ باقی‌مانده وجود ندارد یا اینکه به هر نحوی تحریک وجود ندارد.

 

پشتیبانی آنلاین

مشاهده و خرید انواع دیزل ژنراتور های تصاکو و دیگر محصولات شامل دیزل ژنراتور کامینز، پرکینز، ولوو، دوسان و میتسوبیشی کلیک نمایید.

ولتاژ چیست؟

ولتاژ یا اختلاف پتانسیل الکتریکی یا فشار برق کارِ لازم برای جابه‌جا کردن واحد بار الکتریکی از نقطه‌ای به نقطهٔ دیگر است. اختلاف پتانسیل الکتریکی می‌تواند منجر به برقراری جریان الکتریکی شود. برای میدان الکترواستاتیک، ولتاژ معادل با اختلاف پتانسیل الکتریکی است، ولی در حالت کلی که میدان الکتریکی و مغناطیسی با زمان تغییر می‌کنند. این دو معادل یکدیگر نیستند. در این حالت پتانسیل مغناطیسی نیز مطرح می‌شود.

یکای آن در دستگاه بین‌المللی یکاها، ولت (V) یا ژول بر کولن (j/c) است. یکای پایه‌اش نیز کیلوگرم در مجذور متر، بر مجذور ثانیه در کولن (Kg.m۲/s۲.c) است.

اختلافات پتانسیل الکتریکی بین نقاط می‌تواند در اثر بار الکتریکی، جریان الکتریکی از طریق یک میدان مغناطیسی، توسط میدان‌های مغناطیسی متغیر با زمان و یا ترکیبی از این سه ایجاد شود. یک ولت‌متر می‌تواند برای اندازه‌گیری ولتاژ (یا اختلاف پتانسیل) بین دو نقطه در یک سیستم استفاده شود. اغلب از پتانسیل مرجع مشترک مانند زمین سیستم به عنوان یکی از نقاط اندازه‌گیری استفاده می‌شود. یک ولتاژ ممکن است نشان دهنده منبع انرژی (نیروی محرکه الکتریکی) یا تلفات، انرژی مصرف شده یا ذخیره شده (افت پتانسیل) باشد.

پشتیبانی آنلاین

مشاهده و خرید انواع دیزل ژنراتور های تصاکو و دیگر محصولات شامل دیزل ژنراتور کامینز، پرکینز، ولوو، دوسان و میتسوبیشی کلیک نمایید.

از دست دادن تولید ژنراتور 

ژنراتورها ماشین‌های بزرگ، پیچیده و مولد برقی هستند که ما به شدت به آنها تکیه می‌کنیم تا در صورت از دست دادن برق شهری، جهان را فعال نگه داریم. به چند دلیل ممکن است تولید برق دیزل ژنراتور متوقف شود:

 • از دست دادن مغناطیس باقیمانده (شایع ترین)

 • ژنراتورها با حرکت رساناهای الکتریکی در یک میدان مغناطیسی خود ایجاد شده کار می‌کنند. با این حال، ژنراتورها حاوی آهنربا نیستند. میدان مغناطیسی مورد اشاره با گرفتن مقداری از ولتاژ خروجی ژنراتور، تبدیل آن به DC و تغذیه آن به یک سیم پیچ برای ساخت آهنربای الکتریکی ایجاد می‌شود.
  ژنراتورها با استفاده از چیزی به نام مغناطیس باقیمانده راه اندازی می‌شوند. این مقدار کمی مغناطیس باقی مانده از میدان مغناطیسی است که آخرین باری که ژنراتور کار می‌کرد ایجاد شد. همین مقدار کمی مغناطیس باقیمانده برای تولید مقدار کمی الکتریسیته کافی است، این مقدار کم برای ایجاد یک آهنربای الکتریکی استفاده می‌شود. همانطور که موتور شروع به چرخاندن این آهنربای الکتریکی می‌کند و میدان الکتریکی خود را از طریق سیم پیچ های استاتور حرکت می‌دهد، ژنراتور شما قدرت بیشتری تولید می‌کند. با این حال، اگر مغناطیس باقیمانده از بین برود، ژنراتور شما در راه اندازی برق تولید نمی‌کند.
  از دست دادن مغناطیس باقیمانده ممکن است به دلیل عدم استفاده از نسل برای مدتی باشد، داشتن بار متصل در هنگام خاموش بودن ژنراتور، کارکردن ژنراتور برای مدت طولانی بدون بار، یا اگر ژنراتور شما نو است، ممکن است از بین رفته باشد. مغناطیس باقیمانده از ارتعاشات حمل و نقل در فواصل طولانی شما می‌توانید با از بین رفتن مغناطیس باقیمانده، همیشه ژنراتور خود را با بار کار کنید و آن بار را قبل از خاموش کردن ژنراتور قطع کنید.
 • اتصالات ضعیف

 • برای رفع اتصالات ضعیف، تمام پورت‌ها را از هرگونه ذرات، زباله یا انسداد تمیز کنید و مطمئن شوید که همه اتصالات محکم هستند. این یک گام مهم در به حداکثر رساندن قابلیت اطمینان ژنراتور شما است.
 • خطا یا انسداد سیم ‌کشی مدار تحریک

 • اگر مشکل سیم کشی مدار است، خطا را شناسایی کرده و آن را اصلاح کنید. اگر مدار تحریک مسدود شده است، از یک مولتی متر برای پیدا کردن سیم پیچ تحریک مسدود شده استفاده کنید و آن را دوباره وصل کنید. برای خرابی ناشی از تماس ضعیف، می‌توانید لایه اکسید سطحی را تا زمانی که صاف شود جلا دهید، سپس مهره و پیچ اتصال شل باید بتوانند محکم به هم وصل شوند.
 • تردد شکن

 • دلیل خاموش شدن بریکر را پیدا کنید و قبل از راه اندازی مجدد ژنراتور آن را برطرف کنید. سیم پیچ تحریک ژنراتور شکسته یا زمین شده از یک اهم متر 500 ولت برای بررسی عایق زمین سیم پیچ تحریک، پیدا کردن نقطه زمین و استفاده از مولتی متر برای یافتن سیم پیچ شکسته و بازیابی آن استفاده کنید.
 • برس‌های فرسوده

 • این یک راه حل آسان است: به سادگی برس‌ها را تعویض کنید.
 • شکن معیوب

 • برای جلوگیری از شروع تصادفی شمع را بردارید. سپس هر پیچی که محفظه خروجی را در جای خود نگه می‌دارد را بردارید. دسته برق را جدا کنید، درب محفظه خروجی را باز کنید و به جهت سیم بریچی که در حال تعویض آن هستید توجه کنید. با استفاده از پیچ گوشتی سر صاف روی زبانه‌ها را فشار دهید تا شکن را آزاد کنید؛ پوشش محافظ شکن را از روکش قدیمی جدا کنید. در نهایت، قطع کننده جدید را در جای خود ببندید و سیم ها را دوباره وصل کنید. مراحل قبلی را برگردانید تا همه چیز را دوباره کنار هم قرار دهید.
 • AVRمعیوب (تنظیم کننده ولتاژ خودکار)

 • شمع خود را جدا کنید تا از شروع تصادفی جلوگیری کنید. پیچ‌ها یا پیچ‌هایی را که پوشش دینام ژنراتور را در جای خود نگه می‌دارند، بردارید و دو سیم اتصال بیل را به مجموعه برس جدا کنید (برای اینکه به یاد بیاورید چه چیزی کجا می‌رود، عکس بگیرید). پیچ‌های نگهدارنده AVR را در جای خود بردارید، کانکتور سریع را جدا کنید، AVR جدید را به کانکتور سریع وصل کنید و برای مونتاژ مجدد مراحل را به صورت معکوس دنبال کنید.
 • خازن معیوب

 • خازن را از ژنراتور خارج کرده و شارژ باقیمانده را تخلیه کنید. با استفاده از یک مولتی متر، مقدار خازن را اندازه بگیرید. قرائت باید +/- 5uf از امتیاز مشخص شده چاپ شده در کنار خازن باشد. اگر نه، باید تعویض شود.

 

چرا ژنراتور شما هیچ ولتاژی تولید نمی‌کند؟

 • شایع‌ترین علت عدم تولید ولتاژ ژنراتور، از دست دادن مغناطیس باقیمانده در دینام و یا خرابی AVR یا سایر اجزای تحریک است.
 • اگر ولتاژ در هر فاز حدود 50-70 ولت باشد، احتمالاً AVR نیاز به تعویض دارد.
 • اگر ولتاژ 0-5 ولت در هر فاز باشد، احتمالاً از دست دادن مغناطیس باقیمانده است.
 • اگر ژنراتور شما سیستم PMG نداشته باشد، (به طور کلی PMG به پشت روتور دینام متصل است و در محفظه محافظ خود بیرون زده است) تقریباً به طور قطع یک دینام خود تحریک شده است. اینها برای ایجاد ولتاژ اولیه به مغناطیس باقیمانده دینام متکی هستند که از راه اندازی قبلی آن باقی مانده است.

ژنراتور دارای ولتاژ پایین روی یک فاز، 400 ولت، آلترناتور سه فاز، چگونه آن را تست کنیم؟ چطور می‌شود این را تعمیر کرد؟

قبل از شروع این بخش، مطمئن شوید که هشدارها و پیشنهادات در بخش عیب یابی ولتاژ دینام عمومی و دفترچه راهنمای دینام شما رعایت شده است.

چگونه مشکل ولتاژ دینام سه فاز یا تک فاز بالا یا پایین را برطرف کنیم؟ چگونه مشکل ولتاژ را مشخص کنیم؟

می‌توانید با تشخیص دقیق، با استفاده از مولتی متر و/یا تستر عایق، مانند Megger، مشکل را با دینام برطرف و تشخیص دهید.
برای انجام این آزمایش‌ها، باید مطمئن شوید که از نظر الکتریکی صلاحیت انجام این کار را دارید، در حالت ایده‌آل، مدرک آزمایش الکتریکی فعلی IE: Electrician را گذرانده باشید. ما دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه تشخیص و رفع مشکلات رایج مختلف داریم. این دستورالعمل‌ها عمومی هستند و باید همیشه مطابق با دفترچه راهنمای عملکرد دینام شما انجام شوند.
سخن پایانی
در این مقاله درباره‌ مشکل نبودن ولتاژ ژنراتور در خروجی توضیح دادیم و نکته دیگر اینکه، برای تشخیص خرابی دینام، به قرائت‌های ولتاژ از صفحه کنترل خود پاسخ ندهید. فقط باید ولتاژها را بدون بار از مولتی متر در پایانه‌های ژنراتور بخوانید. امیدواریم استفاده لازم از این مطالب را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید