مقالات آموزشی دیزل ژنراتور

سیستم برق اضطراری چیست؟

سیستم برق اضطراری چیست؟

سیستم برق اضطراری چیست؟

برق اضطراری [1] به سیستمی که در زمان قطع جریان برق در شبکه سراسری عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظیفه آن تأمین برق مورد نیاز بخش‌های معینی از یک مجموعه است گفته می‌شود. این گونه سیستم‌ها بر اساس نیاز و کاربرد ممکن است مجهز به راه انداز دستی، راه انداز خودکار، یا راه انداز وقفه کوتاه یا بدون وقفه باشد. این سیستم‌ها معمولاً با استفاده از یک یا چند مولد برق که عموماً دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازسوز یا مجموعه‌ایی از باتری‌ها انرژی لازم را مهیا می‌کند.

بطور کلی مولدهای برق (برق اضطراری) براساس نوع کاربرد و زمان بهره برداری به دو صورت زیر طبقه بندی می‌شوند.

  • نوع کاربرد مولدهای برق
    مولدهای برق ممکن است برای تولید برق به عنوان منبع اصلی، یا به عنوان مولد برق دایمی یا بصورت موازی با شبکه برق اصلی و یا به منظور تولید نیروی برق اضطراری مورد استفاده قرار گیرند.
  • زمان بهره برداری مولدهای برق
    مولدهای برق ممکن است برای بهره برداری مدت محدود و یا نامحدود طراحی و ساخته شوند.

نکات مهم:

  1. مولدهای انرژی باید به گونه‌ای طراحی شود که مستقل از سیستم نیروی برق شبکه اصلی عمل نموده و در عین حال بتوان آن را بدون هیچ مشکلی و کاملاً پایدار با برق اصلی بصورت موازی مورد استفاده قرار داد.
  2. کلیه وسایل و لوازم و تجهیزات مورد استفاده در مولدهای برق اضطراری یا دائمی باید برابر استانداردهای آی-ای-سی یا یکی از استانداردهای معتبر جهانی مشابه طراحی، ساخته و مورد آزمون قرار گرفته باشد.

[1]

از ویکی پدیا

سامانه برق اضطراری

سامانه برق اضطراری نوعی از سامانه‌های پشتیبان است که در زمان بحران یا وقتی که سامانه‌های معمولی از کار می‌افتند مورد استفاده قرار می‌گیرند. سامانه‌های قدرت اضطراری شامل ژنراتورها، سلول‌های سوختی، سامانه‌های نوری، و دستگاه‌های دیگر می‌شود. از این سامانه‌ها در طیف گسترده‌ای از مراکز مانند خانه‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های علمی، مراکز داده، مخابرات و در تجهیزات مدرن کشتی‌های نیروی دریایی استفاده می‌شود.

دیزل ژنراتور؛ یکی از پرکاربردترین سامانه های برق اضطراری این سامانه ها عمدتا نسبت به سایر موارد مشابه سهولت کاربرد بیشتری داشته و به سرعت قابل استفاده هستند. این دستگاهها شامل موتور، سیستم سوخت رسانی، مولد، پایه اصلی و ... هستند که مجموعا از طریق احتراق سوخت دیزل باعث تولید برق مورد نیاز خواهند شد.

 

سیستم برق اضطراری چیست؟