سیستم اگزوز

سیستم اگزوز دیزل ژنراتور و ویژگی های آن

سیستم اگزوز دیزل ژنراتور و ویژگی های آن

ویژگی‌های سیستم اگزوز دیزل ژنراتور

اطمینان حاصل کنید که سیستم اگزوز از ورود دود و گازهای سمی به محل فیلترهای ورودی دیزل ژنراتور، مکان‌های مسقف و محل اجتماع افراد کاملاً جلوگیری نماید، طول مسیر و تعداد تغییر مسیر باید حداقل باشد تا از افت‌های مجاز فراتر نرود.

سیستم‌های اگزوز نیاز به منبع اگزوز کاتالیزور دار و صداگیر دارد تا بتواند به میزان زیادی سر و صدا را کاهش دهد. منبع اگزوز کاتالیزور دار باید پس از منبع اگزوز صداگیر نصب شوند. برای اتصال موتور به سیستم اگزوز، می‌بایست از یک اتصال فلکسیبل (انعطاف پذیر) استفاده شود تا به موتور اجازه ارتعاش بر روی لرزه گیرهایش بدون انتقال ارتعاشات به سیستم اگزوز داده شود.

ویژگی‌های سیستم اگزوز دیزل ژنراتور

شکل ۵/۱ - تیپ عمومی سیستم اگزوز

اگر قرار باشد منبع اگزوز داخل اتاق دیزل ژنراتور قرار بگیرد، بخاطر اندازه و وزن آن باید بوسیله ساپورت به سقف متصل شود.

سیستم لوله کشی با گرم و سرد شدن منبسط و منقبض خواهد شد بطوریکه ممکن است لازم باشد در هر تغییر مسیر یک Expansion joint نصب شود تا افزایش طول حرارتی لوله را حین کار جبران نماید (در هر ۱۰۰ درجه فارنهایت افزایش دمای گاز اگزوز بالاتر از دمای محیط، لوله اگزوز تقریباً ۰.۰۰۷۶ اینچ در هر فوت طول لوله انبساط می‌یابد.)

شعاع داخلی زانویی ۹۰ درجه باید ۳ برابر ضخامت لوله باشد.

منبع اگزوز اولیه باید در نزدیک‌ترین مکان به موتور نصب شود.

در مسیر افقی می‌بایست لوله‌های اگزوز به سمت پایین شیب داده شده و از موتور دور شود تا از ورود بخار آب میعان شده به منیفولد [1] موتور جلوگیری شود.

باید یک سوپاپ تخلیه بر روی سیستم اگزوز نصب شود تا بخار آب میعان شده تخلیه شود.

بین لوله اگزوز و دیواری که لوله‌های اگزوز از آن می گذرند می‌بایست یک حلقه فلزی نصب شود و همچنین بین این حلقه و لوله اگزوز باید عایق کاری شود. این حلقه باید بوسیله صفحات لرزه گیر، از داخل و خارج اتاق بسته شود. خروجی‌های اگزوز می‌توانند بوسیله توری مرغی محافظت شوند.

توصیه می‌شود برای کاهش حرارت ساطع شده از لوله‌های اگزوز داخل یک اتاق دیزل ژنراتور، لوله کشی بوسیله پوشش‌های عایق بندی با ضخامت ۲۵ تا ۵۰ میلیمتری عایق کاری شود.

خروجی اگزوز باید با درپوش‌های ضد باران پوشیده شود تا از ورود برف و باران به سیستم اگزوز ممانعت بعمل آید.

سر و صدای ایجاد شده توسط موتور باید بطور صحیح و مطابق با ضوابط محلی خفه شود.

سه دسته اصلی خفه کن (منبع صداگیر) رایج عبارتند از:

  • خفه کن صنعتی 12dBA الی 18dBA
  • خفه کن مسکونی 18dBA الی 25dBA
  • خفه کن برای مکان‌های ویژه 25dBA الی 35dBA

بک پرشر اگزوز (Back Pressure) باید تا حد امکان پایین باشد. بک پرشر بیش از حد اگزوز باعث کاهش قدرت موتور و عمر موتور شده و حتی به توربو شارژر موتور نیز آسیب می‌رساند.

هِد مجاز بک پرشر برای موتورهای کامینز 3in Hg (76mm Hg) است اگر چه در دیزل ژنراتور های طراحی جدید میزان بک پرشر 2in Hg (50mm Hg) است. (برای اطلاع از هِد مجاز بک پرشر اگزوز به دیتاشیت‌های موتور مراجعه کنید)

اتصال یا لوله کشی موتورها به داخل یک سیستم اگزوز چندگانه مشترک با کوره‌ها، دیگ بخار یا سایر موتورها توصیه نمی‌گردد. موتورهایی که کار نمی‌کنند بخاطر انباشته شدن کربن و میعانات خروجی موتور در حال کار یا منابع دیگر در معرض خطر آسیب جدی قرار دارند. توربو شارژر موتوری که کار نمی‌کند می‌تواند توسط جریان اگزوز از منابع دیگر به حرکت درآمده که موضوع به دلیل عدم روغن کاری منجر به آسیب دیدن توربو شارژر شود.

منیفولد اگزوز یا توربو شارژرها را عایق بندی نکنید، این کار منجر به معایب عملکردی قطعات به دلیل تنش‌های حرارتی می‌شود.

اگر موتور ۲ خروجی اگزوز دارد، این خروجی‌ها می‌توانند به یک لوله متصل شده باشند.


[1]

از ویکی پدیا

منیفولد دود

مَنیفولد یا چندراهه یکی از قطعات خودرو است. چندراهه بخشی از موتور است که آمیزهٔ سوخت و هوا را از سیلندرها خارج می‌کند. در خودروها دو نوع چندراهه وجود دارد، یکی چندراههٔ بنزین که هوا را به درون سیلندرها می‌کشد و دیگری چندراههٔ دود برای تخلیهٔ دود اگزوز. در میان لوله اگزوز و چندراهه دو قطعه لوله به نام‌های انبارهٔ اول و دوم قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید