مقالات آموزشی

سنکرون دیزل ژنراتور با PLC های DSE – قسمت سوم

سنکرون دیزل ژنراتور با PLC های DSE - قسمت سوم

سنکرون دیزل ژنراتور با PLC های DSE - قسمت سوم

قسمت سوم: روش‌های تنظیم ولتاژ و فرکانس

پتانسیومتر بیرونی تنظیم ولتاژ و فرکانس

معمول‌ترین روش برای تنظیم بیرونی سرعت دیزل ژنراتور و ولتاژ ژنراتور بوسیله ی  پتانسیومتر (مقاومت متغیر) است. این مقاومت‌ها را روی تابلوی کنترل نصب می‌کنند تا کاربر بتواند پارامترهای مورد نیاز را تنظیم کند.

یک راه ساده برای جایگزین کردن کنترل دستی با یک کنترلر خودکار استفاده از پتانسیومترهایی که توسط موتور الکتریکی کنترل می‌شوند است. که بوسیله ی کنترل کننده ی سنکرون تنظیم می‌شوند.

ورودی ولتاژ DC

یک رابط آنالوگ معمول دیگر که توسط سازندگان استفاده می‌شود استفاده از ولتاژ DC است. که مقدار آن به ‌سرعتی که می‌خواهیم دیزل ژنراتور داشته باشد دارد. یک مثال برای این نوع G.A.C.ESD5500E که یک سیگنال ورودی ۲ تا ۸ ولت DC اندازه ی اختلاف از مقدار مرجع را در ورودی می‌گیرد. (ما برای تنظیم در این حالت، یک ولتاژ را مثلاً ۵ را به عنوان سرعت مرجع یا همان ۱۵۰۰ در کنترلر تعریف می‌کنیم. حال شیب و مقدار اختلاف از ولتاژ مرجع که می‌تواند از ۳ تا بیشتر یا ۳ تا کمتر باشد سرعت را تعیین می‌کند. پس ولتاژ DC می‌تواند از ۲ تا ۸ ولت تغییر کند. ۲ کمترین سرعت، ۸ بیشترین سرعت و ۵ سرعت مرجع ما است. کنترلر با بازی کردن با مقدار این ولتاژ سرعت دیزل ژنراتور را با سرعت دیزل ژنراتور دیگر یکی کرده تا برای سنکرون کردن آماده شوند.)

این نوع اتصال مناسب برای اتصال مستقیم به خروجی آنالوگ دیپ‌سی ۸۶۱۰ یا دیپ‌سی ۸۷۱۰ (DSE8610 or DSE8710) هست.

شستی کم/زیاد

از این شستی نیز برای کم/زیاد کردن سرعت دیزل/ولتاژ ژنراتور می‌توان استفاده کرد. شستی‌ها روی کنترل پنل نصب می‌شوند اجازه می‌دهند یک تغییر پله‌ای در ولتاژ/فرکانس با یک بار فشردن شستی ایجاد کرد.

این نوع اتصال مناسب برای اتصال مستقیم به خروجی آنالوگ دیپ‌سی ۸۶۱۰ یا دیپ‌سی ۸۷۱۰ (DSE8610 or DSE8710)  است، البته مرسوم است که از یک کنتاکت کمکی بین کنترلر و گاورنر/AVR استفاده شود تا بین تجهیزات ایزوله ایجاد گردد.

نکته:

  • اتصالات گاورنر و AVR در (سنکرون دیزل ژنراتور با PLC های DSE - قسمت دوم) شرح داده شده‌اند.

کنترل کننده سرعت دیزل بصورت الکترونیکی (CAN)

تعدادی از ECU‌ها (دیزل‌های جدید معمولاً اینگونه هستند) کنترل سرعت از طریق ارتباط CAN را ساپورت می‌کنند و دیگر نیازی به سیگنال‌های اضافی به گاورنر نیست.

این قابلیت در کنترلرهای دیپ‌سی سری‌های زیر موجود می‌باشد.

DSE5500 DSE7500 DSE8600 DSE8700

سنکرون دیزل ژنراتور با PLC های DSE – قسمت سوم

دیدگاهتان را بنویسید