پیشگیری ایمنی دیزل ژنراتور

سر و صدا دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور و سر و صدا

نکات ایمنی سر و صدا دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور هایی که مجهز به کانوپی صداگیر نشده‌اند می‌توانند باعث ایجاد درجه‌ای از سر و صدا بالغ بر 105dB(A) دسی‌بل [1] شوند. قرار گرفتن در معرض مقدار سر و صدای بیشتر از 85dB(A) به مدت طولانی برای شنوایی خطرناک است.

هشدارهشدار!

  • موقع راه اندازی یا کار در اطراف دیزل ژنراتور در حال کار بایستی از محافظ گوش [2] استفاده شود.

[1]

از ویکی پدیا

دسی‌بل

دسی‌بل، (به انگلیسی: Decibel)، یک واحد لگاریتمی برای بیان نسبت یک کمیت فیزیکی (معمولاً توان یا شدت) به یک مقدار مرجع مشخص است. مقدار دسی‌بل یک کمیت، ۱۰ برابر لگاریتم در پایه ۱۰ نسبت مقدار واقعی آن به مقدار مرجع است. از آنجا که دسی‌بل نسبت دو کمیت فیزیکی با یکای یکسان است، بی‌بعد است. یک دسی‌بل، یک دهم یک بِل است ولی بِل به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً از دسی‌بل استفاده می‌شود.

دسی‌بل معمولاً به عنوان یکای تراز فشار صدا شناخته می‌شود، ولی علاوه بر تراز صدا، دسی‌بل در بسیاری از اندازه‌گیری‌های علمی و مهندسی از جمله در زمینه‌های آکوستیک، الکترونیک و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در الکترونیک، بهرهٔ تقویت‌کننده‌ها، افت سیگنال‌ها و نسبت سیگنال به نویز معمولاً برحسب دسی‌بل بیان می‌شوند.

[2]

از ویکی پدیا

محافظ گوش

محافظ گوش وسیله‌ای حفاظتی است که با پوشاندن گوش یا بستن مجرای گوش بیرونی خطر اُفت شنوایی نوفه‌زاد را کاهش می‌دهد. به این وسیله، محافظ شنوایی، گوشی ایمنی، و گوش‌بان هم می‌گویند.

محافظ گوش شبیه هدفون می‌باشد و به طور کامل گوش را از بیرون می‌پوشاند. این وسیله هم به‌طور متوسط حدود ۱۵ تا ۳۰ دسی‌بل از شدت صدا را می‌کاهد. استفاده از این وسیله کم‌خطرتر از گوش‌گیر می‌باشد، زیرا در خارج گوش قرار می‌گیرد و تماسی با داخل گوش ندارد تا مشکلی ایجاد کند.

معایب

  • افرادی که عینک به چشم می‌زنند، هنگام استفاده از محافظ گوش دچار مشکل می‌شوند.
  • استفاده از محافظ گوش در هوای گرم بسیار سخت است و منجر به تعریق و گرمی زیاد گوش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید