مقالات آموزشی

تعیین مکان مناسب جهت نصب دیزل ژنراتور

تعیین مکان مناسب جهت نصب دیزل ژنراتور

تعیین مکان مناسب جهت نصب دیزل ژنراتور

مناسب‌ترین محل برای نصب دیزل ژنراتور باید بر اساس موقعیت کاری آن تعیین شود. یعنی می‌بایست نوع بار، واحد بار و فاصله محل نصب تا دیزل ژنراتور کاملاً محاسبه و بررسی شود. همچنین نصب در فضای باز یا در محیط بسته مانند ژنراتورخانه، کارخانه، بیمارستان، آپارتمان بیمارستان، واحدهای مسکونی و غیره از لحاظ نحوه نصب دیزل ژنراتور متفاوت بوده و باید مورد بررسی قرار گیرند.

همچنین وجود فاصله بین دیزل ژنراتور با مصرف کننده که باعث افزایش افت ولتاژ [1] و افت توان می‌شود، بسیار مهم و تأثیر گذار است و این عوامل به راحتی باعث بالا رفتن هزینه‌های تولید انرژی و تغییر در مشخصات فنی ژنراتور و موتور خواهد شد و در پاره‌ای از موارد می‌تواند باعث بزرگ شدن چند سایز ژنراتور گردد.


[1]

از ویکی پدیا

افت ولتاژ

افت ولتاژ (به انگلیسی: Voltage drop)، بیان‌گر چگونگی کاهش انرژی در یک مدار الکتریکی است که آن انرژی؛ از یک منبع تأمین‌کنندهٔ ولتاژ، با گذراندن جریان الکتریکی در قطعات کنش‌پذیرِ آن (مصرف‌کنندهٔ انرژی که در تأمین ولتاژ نقش ندارند)، تأمین می‌شود. افت ولتاژهایی که با گذر از مقاومت‌های داخلیِ منبعِ انرژی، گذر از رساناهای الکتریکی، گذر از اتصال‌ها، و گذر از نقاط تماس به وجود آمده‌اند، افت ولتاژهایی ناخواسته هستند زیرا که با هدر دادن انرژی موجب کاهش ولتاژ تغذیه می‌شوند. در مقابل افت ولتاژها روی بار الکتریکی‌ها و دیگر عناصر الکتریکی و الکترونیکی افت ولتاژهای مفید و هدفمندی هستند.

در سیم‌کشی الکتریکی، دستورالعمل‌های ملی یا محلی ممکن است محدودیت‌هایی را برای بیشینهٔ افت ولتاژ مجاز روی هادی‌های مدار در نظر بگیرند. این دستورالعمل‌ها تضمین کنندهٔ بهینه بودن توزیع انرژی الکتریکی و کارکرد مناسب وسایل الکتریکی هستند.

افت ولتاژ بیش از حد ممکن است موجب عملکرد نامطلوب وسایل الکتریکی شود و نشانگر تلف شدن انرژی روی سیستم سیم‌کشی می‌باشد. افت ولتاژ همچنین می‌تواند باعث آسیب دیدن موتورهای الکتریکی شود.

  • در لامپ‌های رشته‌ای: افت ولتاژ منجر به کاهش نور لامپ و افزایش طیف قرمز آن می‌شود
  • در موتورها: افت ولتاژ باعث کاهش گشتاور راه‌اندازی و گشتاور بیشینه می‌شود، زیرا گشتاور موتور با مجذور ولتاژ ترمینال آن نسبت مستقیم دارد.
  • در لامپ‌های تخلیه: این لامپ‌ها به افت ولتاژهای کوچک، خیلی حساس نیستند ولی افت ولتاژهای بیشتر ممکن است به خاموشی آن‌ها منجر گردد.
  • در دستگاه‌های الکترونیکی: به افت ولتاژ بسیار حساس اند و به همین خاطر است که در آن‌ها از مدارهای تثبیت‌کننده استفاده می‌شود.
  • در تجهیزات الکترومکانیکی: تجهیزاتی از قبیل کنتاکتورها در صورت کاهش ولتاژ تا یک حد خاص، دیگر درست کار نمی‌کنند. به عنوان مثال رفتار کنتاکتورها، چنانچه ولتاژ به ۸۵٪ مقدار نامی برسد عملاً بسیار نامطمئن خواهد بود.

در طراحی مدارهای الکتریکی و انتقال انرژی روش‌های مختلفی برای جبران‌سازی تأثیرات افت ولتاژ مدار وجود دارد. از ساده‌ترین راه‌های کاهش افت ولتاژ این است که از هادی‌هایی با قطر بیشتر برای انتقال انرژی استفاده کنیم که موجب کاهش مقاومت و رسانایی الکتریکی بین منبع و بار می‌شود.

تعیین مکان مناسب جهت نصب دیزل ژنراتور

دیدگاهتان را بنویسید